Skip to main content
Til toppen
Fôring av rensefisk i merd

Fagartikkel · Rensefisk

Fôring av rensefisk i merd

Avmagring er rangert øverst blant velferdsproblemene for både rognkjeks og leppefisk i sjø. Fôret holder fisken i form, og det avgjør hvor i merden den står.

Hvorfor rensefisk må fôres

Rensefisken settes ut for å spise lus, men lus alene holder den ikke i live. Veterinærinstituttets fiskehelserapport for 2025 peker på avmagring som et av de viktigste velferdsproblemene for både leppefisk og rognkjeks, sammen med håndtering, finneslitasje hos leppefisk og atypisk furunkulose hos rognkjeks.

Mattilsynet skriver at rensefisk normalt skal fôres daglig, og at det er hensiktsmessig å fôre den på faste steder og til faste tider. De nevner også fôr som ikke egner seg til leppefisk: kokt krabbe, frossen makrell og oppmalt laksefôr.

Rognkjeksen er mest effektiv som lusebeiter mens den er liten. Rapporten viser til studier som nevner under 50 gram, og når fisken nærmer seg 150 gram, begynner den ofte å spise laksefôr. I et merdforsøk var biter av laksepellets det vanligste i magen på rognkjeksen gjennom hele perioden. Tilleggsfôret skal holde fisken i form mellom lusemåltidene, ikke erstatte dem.

Rask vekst er ikke målet. En rognkjeks som vokser fort, blir raskere for stor til å beite lus effektivt.

feedGOOD Manual Feeder
feedGOOD Manual Feeder fungerer som en undervannsskål og tar både blokkfôr og pellets.

Fôr der skjulet står

Fôret avgjør hvor rensefisken oppholder seg. Plasser fôringsautomaten nær hovedskjulet, så blir skjulet fiskens faste sted. Da finner fisken mat der den hviler, og der passerer laksen hvis skjulene står i korridorer.

Leppefisken er mer forsiktig enn rognkjeksen. Fiskehelsepersonell som svarte på Veterinærinstituttets spørreundersøkelse, la vekt på å fôre leppefisken der den faktisk står. Står fôret et annet sted enn skjulet, sprer fisken seg, og den som sulter, beiter ikke lus.

Fôringsautomat for rensefisk

Hvilken automat som passer, avhenger av hvor mange merder dere skal fôre, om det er strøm på merden og om dere vil fôre med blokker eller pellets.

Automat Passer når Slik virker den
Manual Feeder Dere vil ha enkel og driftssikker fôring uten strøm En undervannsskål der fisken forsyner seg selv. Tar både blokkfôr og pellets. Én bevegelig del.
Autofeeder EL Dere vil ha helautomatisk fôring på én merd Stilles inn lokalt med tid og mengde. Fôrer med trykkluft til to fôringspunkter, fra 30 gram til 13 kilo i timen.
Centralfeeder Dere skal fôre mange merder fra flåten Vannbåren sentralfôring av opptil ti merder samtidig, med inntil tre fôringspunkter per merd.
Centralfeeder Land Based Dere produserer rensefisk på land PLS-styrt fôring med ett fôrkar per fiskekar. Fungerer med startfôr.

Manual Feeder har en justeringsventil som stilles etter pelletstørrelse og ønsket fôringstid, så fôret varer gjennom dagen. Fôret blir liggende i skålen til det er spist opp.

Fôring av leppefisk om vinteren og ved utsett

Berggylta har lav aktivitet og lav forbrenning ved 5–10 °C, og den trenger mindre fôr når sjøen er kald. I merder med lagdelt vann står den da gjerne dypere. Har dere bunn- og overvintringsskjul, er det der fôret bør komme, ikke i overflaten.

Ved utsett er det lurt å ha fôr ved hovedskjulet fra første dag, så fisken finner mat og skjul på samme sted. En mottaksstasjon hindrer at den svømmer til bunns i merden når den settes ut, så den kommer raskere i gang.

Følg med på holdet

Fôringen må justeres etter fisken, ikke bare etter planen. Se på holdet til rensefisken når dere teller lus, gjenfanger eller tar ut dødfisk. Mager fisk betyr for lite fôr eller at fôret står et sted fisken ikke kommer til.

Sjekkliste for fôring

  • Fôr daglig, på faste steder og til faste tider
  • Fôringsautomat nær hovedskjulet
  • Pellets eller fôrblokker laget for rensefisk
  • Moderate mengder, så fisken ikke vokser fra lusebeitingen
  • Sjekk holdet ved lusetelling og gjenfangst

Kilder

Mattilsynet: Veileder om rensefisk – fôring av rensefisk (2025)

Veterinærinstituttet: Fiskehelserapporten 2025

Imsland mfl. (2015). Aquaculture 436: 47. doi.org/10.1016/j.aquaculture.2014.10.048

Yuen mfl. (2019). Biological Control. doi.org/10.1016/j.biocontrol.2019.05.007

Geitung mfl. (2020). Aquaculture. doi.org/10.1016/j.aquaculture.2020.735623

Min side